Uvod u WordPress (2h video)
Prvi termin WordPress maratona kao i kod mnogih drugih kurseva koje radim u Websites Workshop tj generalno na svim programima rezervisan je za brzi uvod, uvek napravim jedan veb-sajt bez obzira koja je tehnoligija, uradimo nešto ali da to bude ceo sajt, da se dobio odmah na prvi pogled celovita ili bar neka šira slika. Zatim ulazimo u dublje korak po korak po prirodi stvari kako se prosto nameće sama situacija.
Na ovom dvočasovnom WordPress druženju i času smo napravili sajt koji ima 3 stranice i to Home i O nama koje su klasične statičke stranice uopštene, s tim što smo izlistali postove na Home strani, dok je stranica Programi rezervisana za izlistavanje svih blog postova. A to je negde bila i glavna ideja da napravimo razliku između pejdževa i postova. Nedavno samo pisao na temu WordPress-a malo opširnije i to prati jednosatni video, korak po korak i to možete pogledati i pročitati ovde.
Zatim da se vratim na početak prvo smo prošli kroz Local WP emulator servera na našem lokalnom računaru, jer sam WordPress što kažu „trči“ na PHP-u i MySQL-u, a za to moramo da imamo server pravi ili da instaliramo neko od rešenja Local ili već MAMP(MacOs), XAMPP(mac,windows, linux), LAMP(linux), WAMP(windows).
Posle instalacije nam treba tema i to je prvi veći termin vezan za WordPress, drugi su plagini (dodaci) koji proširuju difolt ugrađene funkcionanosti. Izabrali smo Twenty Twenty temu, po imenu vidimo da je do godina proizvodnje i to je jedna od 3 predefinisane teme od samog WordPress-a. Rekli smo i da sam tvorac WP-a ima lični sajt u toj temi, stvano je tema super. Pogotovo od verzije 5 od kada imamo blokove mogućnosti uređivanja u gotovim temama su mnogo veće.
Što se tiče dodataka instalirali smo 2 na času, prvi je bio Coblock, dodatni blokovi od firme GoDaddy, a zatim i Classic Widget, jer mom oku još nije legao izgled vidžeta u obliku bloka, ali doćiće i to na svoje. Dodaci su prava moć WordPress-a jer lako sajt pretvorimo u web prodavnicu, forum, dodamo kontakt formu, slider i mnoštvo nekih funkcionalosti koja prevazilaze ugrađene WP mogućnosti. Vidžete smo dodavali u footeru teme. To su ona mesta na sajtu koja se ponavljaju i u njih dinamički povlačimo kontent.
Napravili smo navigaciju i dodali stranice koje smo napravili i tako se upaznali sa tom osnovnom WP funkcionalnošću. To je jedna od bitnih stavki kako se korisnici kreću po sajtu i o tome će biti dosta reči u narednim lekcijama.